VIANOR Lennujaama
E-R 08:00-17:00, E-R 08:30-17:00 Ladu
605 1066 Leia lähim keskus
Vianor logo

Goodyear hakkab rehvimaterjale katsetama kosmoses

Goodyear hakkab rehvimaterjale katsetama kosmoses

- Materjaliteadus mängib rehviuuringutes ja tootearenduses üliolulist rolli
- Teaduslik uurimisprojekt ränidioksiidi molekulaarstruktuuri hindamiseks pole Maal võimalik

- Tulemused näitavad, kuidas oleks võimalik parandada kütusesäästlikkust ja haarduvustEttevõte Goodyear Tire & Rubber Company kavatseb USA riikliku laboratooriumi projekti raames alustada rehvikomponentide katsetamist rahvusvahelises kosmosejaamas ISS. Katsetusi alustatakse eeldatavasti veel selle aasta jooksul.

Goodyear uurib kosmosejaama mikrogravitatsioonilises keskkonnas räniosakeste moodustumist. Tegu on materjaliga, mis on levinud tarberehvide tootmises ning katsete käigus kogutud teave võimaldab Goodyeari inseneridel ja teadlastel tuvastada, kas rehvitootmises tuleks kaaluda sadestunud ränidioksiidi ainulaadsete vormide edasist uurimist.

„Goodyear on olnud teerajajaks kosmosega seonduvate rehviuuenduste vallas: kõigepealt esimesed ja ainsad rehvid Kuu pinnal, sellele järgnenud arvukad NASA koostööprojektid ning nüüd see projekt,“ ütles Goodyeari globaalse materjaliteaduse üksuse juhataja Eric Mizner. „See kinnitab meie valmisolekut minna maailma lõppu ja kaugemalegi arendamaks tehnoloogiaid, mis võimaldavad turule tuua läbimurdelisi tooteid, millest on tarbijatele tõelist kasu.“

Goodyear avalikustas koostööprojekti San Franciscos toimunud ISSi teadus- ja arenduskonverentsil.

Hiljutised teaduskatsed mikrogravitatsiooni tingimustes on näidanud võimalusi luua ainulaadseid morfoloogiaid, millel on potentsiaali paremate tööomadustega toodete valmistamisel. Kui ISSi USA riiklikus laboratooriumis peaks antud Goodyeari uuringu käigus toimuma läbimurre, siis võib see viia märkimisväärsete tulemusteni kütusesäästlikkuses ning muudes rehviomadustes.

Goodyeari kosmosekatsetused saavad teoks kokkuleppel organisatsiooniga Center for the Advancement of Science in Space (CASIS), mis hakkab NASA ülesandel juhtima USA riiklikku laboratooriumi rahvusvahelises kosmosejaamas.

„ISSi riiklik labor pakub ettevõtetele ja uurijatele võimalust testida oma toodete materjale tingimustes, mis varem polnud võimalik,“ ütles CASISe äriuuenduste üksuse juhataja Cynthia Bouthot. „Tänane Goodyeari teade on järjekordne näide sellest, et ettevõtted mõtlevad oma tootesarju arendades loominguliselt ning otsivad võimalusi parandamaks inimlikul viisil meie planeedi olukorda.“

Rohkem infot ISSi USA riiklikus laboratooriumis tehtavatest uuringutest, sealhulgas varasematest teadusalgatustest ja olemasolevatest uurimisvahenditest, leiate veebisaidilt www.spacestationresearch.com.

Teave Goodyeari kohta. Goodyear on üks maailma suuremaid rehvitootjaid. Ettevõttes töötab ligikaudu 64 000 inimest ja tooteid valmistatakse rohkem kui 48-s tehases, mis asuvad 22-s riigis üle maailma. Ettevõtte kahes innovatsioonikeskuses Akronis (Ohios) ja Colmar-Bergis (Luksemburgis) arendatakse tipptasemel teenuseid ja tooteid, mis on tehnoloogia ning tööomaduste poolest eeskujuks tervele tööstusharule. Lisateavet Goodyear-i ja tema toodete kohta leiate veebisaidilt www.goodyear.eu.

Teave CASISe kohta. CASIS on mittetulunduslik organisatsioon, mis juhib USA riikliku laboratooriumi tööd ISS-il eesmärgiga käivitada uus ajastu kosmoseuuringutes ning parandada elu planeedil Maa. Selles uudses rollis on CASIS-e eesmärgiks edendada ja vahendada mitmekülgseid uuringuid bio- ja füüsikateaduste, kaugseire, tehnoloogiaarenduse ning hariduse vallas. Alates 2011. aastast on ISS-i USA riiklik laboratoorium olnud seotud sadade uute teadusprojektidega, mis hõlmavad paljusid teadusharusid ja mille eesmärk on panustada elukeskkonna parandamisesse meie planeedil. CASIS soovib koostöös NASAga veelgi kasvatada USA juhtrolli äriotstarbelises kosmosetegevuses läbi teedrajavate teadusuuringute, mis planeedi Maa tingimustes pole võimalikud ning nõnda inspireerida kosmosejaamas tehtava töö kaudu järeltulevat põlvkonda.

Teave ISSi USA riikliku laboratooriumi kohta. 2005. aastal sai USA Kongressi otsusega kosmosejaama USA osast riigi uusim rahvuslik laboratoorium, mille eesmärgiks on rakendada sealseid tingimusi parandamaks elu planeedil Maa, soodustada koostööd kosmosejaama eri rahvusest kasutajate vahel ning edendada haridust teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika vallas. Ainulaadset laborikeskkonda, mida iseloomustavad alaline mikrogravitatsioon, uurimisvõimalused Maa-lähedasel orbiidil ja mitmekesised kosmosetingimused - saavad kasutada ka teised USA riigiasutused, teadusasutused ning eraorganisatsioonid.

Lisainfo: Vootele Päi, vootele.pai@corpore.ee, tel. 56507730

Teised postitused

Minu Vianor

*
*

Minu Vianor

*
*
*
*
*
*
*   
   Luban enda meilile saata Vianori pakkumisi ja uudiskirju
*    Nõustun privaatsustingimustega